داوری در ایران و جهان سابقه طولانی دارد.

از مزایای داوری می توان به سه ویژگی مهم اشاره نمود:

  1.  ارزان بودن
  2.  سریع بودن
  3.  حاکمیت اراده

 

هرگاه طرفین یک اختلاف حقوقی (مالی یا غیرمالی) با یکدیگر به این توافق برسند که یک دیوان یا مؤسسه داوری به دعوای آن ها رسیدگی نماید، این شانس را خواهند داشت تا اختلاف خود را سریع تر و ارزان تر حل و فصل نمایند. در داوری دیگر نیازی به پرداخت هزینه های گزاف رسیدگی قضائی مانند تمبر، تأمین خواسته، تأمین دلیل، وکیل اجباری و بسیاری هزینه های دیگر وجود ندارد. از سوی دیگر از آن جایی که سالیانه در محاکم دادگستری بیش از هزاران پرونده مورد رسیدگی قرار می گیرد، طولانی بودن پروسه بسیار کلافه کننده است در حالی که در داوری داوران و مؤسسات موظف اند حداکثر تا سه ماه رأی خود را صادر نمایند.

از آنجا که طرفین دعوا با تراضی و امضآ موافقت نامه داوری پرونده و اختلاف خود را به مؤسسات داوری می سپارند (اصل حاکمیت اراده)، از همین رو این موافقت نامه ضمانت اجرای آراء داوری خواهد بود. بدین صورت که طرفین و یا داور یک نسخه از رأی را به اداره اجرای احکام دادگستری و یا شعبه ارجاع دهنده پرونده به مؤسسه داوری تسلیم می نمایند و طرف محموم موظف به اجرای رأی می باشد.

اجرای رأی تنها در صورتی که مؤسسه یا داور از حدود قانون یا اختیارات قانونی خود تجاوز کرده باشد، باطل خواهد بود و امکان اجرا ندارد. از همین رو پیشنهاد ما به شما موکلین محترم انتخاب داوران و مؤسساتی است که با کادری مجرب، متخصص و متعهد اقدام به صدور آراء عادلانه و شفاف می نمایند. حوشبخنانه مفتخریم به اطلاع شما برسانیم مؤسسه حقوقی و داوری مشاوران عدالت پیشه مهرگان، با همکاری با داوران و وکلای پایه یک دادگستری و خبره این امکان را برای شما فراهم اورده است.

خدمات داوری ما در دو دسته داوری داخلی و بین المللی قابل ارائه می باشد:

داوری داخلی

در این قسمت می توانید راجع به داوری در آئین دادرسی ایران بیشتر بخوانید …

Rs-service

داوری بین المللی

در این قسمت می توانید راجع به داوری بین المللی و مصادیق آن بیشتر بخوانید …